Çatı Tipi Klimalar

   

Çatı tipi paket klimalar (rooftop sistemler)

Rooftop klimalar olarak da isimlendirilen çatı tipi paket tipi klimalarda iç ünite ve dış ünite tek ünite haline getirilmiştir. İkinci bir ünitesi yoktur. Az yer kaplaması, hava debisinin yüksekliği gibi nedenlerden dolayı tercih edilirler. Elektrik enerjisi ile çalışırlar. Isıtma ve soğutma özellikleri vardır. Hava kanalları aracılığı ile istenilen mekanlara şartlandırılmış hava dağılımı yapılır. Geri dönüşümlü ortam havası ile çalışabildiği gibi %100 taze hava ile de çalışabilirler.

Paket tip klima cihazları, her ortamda dışarıya montaj için uygun boyalı galvaniz saçtan imal edilmiştir. Koşullandırılmış havayla temasta olan bölüme kolay erişilebilir, tamamen temizlenebilen, dış ortamda ısı kaybını en aza indiren ve yapının hem içinde hem de dışında yoğuşmayı önlemek amacıyla izole edilmiş metal yüzeylerden oluşmuştur.

Her boyut için geniş aksesuar seçenekleri mevcuttur ve montaj şartlarını yerine getirebilmek için farklı konfigürasyonlarda monte edilebilirler. Seri, her biri bağımsız bir soğutma devresi üzerinde bulunan SCROLL kompresörlere sahiptir. Böylece parçalı yüklerde bile , toplam ve hissedilen soğutma kapasitesi arasındaki oranın sabit kalması sağlanır. Havanın daha iyi ve daha verimli şekilde koşullandırılmasını garanti eder. Her soğutma devresinde iki çalışma devresini optimize etmek için iki adet termostatik expansion valf mevcuttur.

Kondenser fanları standard olarak değişken hız kontrollü üretilir, böylelikle hem düşük dış ortam sıcaklıklarında soğutma modunda hemde yüksek dış ortam sıcaklıklarında ısıtma modunda çalışmaya olanak sağlar. Üniteler R410A soğutucu akışkanlı , tüm versiyonlar montajlı ve fabrikada test edilmiş paketli ünite halinde teslim edilirler.