MontajMONTAJ

Klima montajı nereye yapılırsa klima daha randımanlı çalışır ?

Klimanızın yüksek performanslı olarak çalışabilmesi için iç ve dış ünite arasında kullanılacak olan bakır boru mesafesinin ideal ölçülerde olması gerekir. Küçük kapasitedeki klima cihazları için ( 9.000 – 12.000 – Btu/h ) bakır boru mesafesi ortalama 3 ila 3,5 metre olmalıdır. Küçük kapasiteli klimanızın verimli çalışabilmesi için bakır boru mesafesinin 5 metreyi geçmesi önerilmez. Teknik olarak 5 metrenin üzerinde montaj yapılabilmektedir, fakat sisteme ekstra gaz ücreti alınarak ilave gaz şarj edilmesi gerekmektedir. Yüksek kapasitedeki klima cihazları ( 18.000 – 24.000 Btu/h ) ideal montaj mesafesi 5 metre olmalıdır. Klima cihazı dış ünitesi hava giriş ve çıkışının engellenmeyeceği bir yere monte edilmelidir.
Klima montajı esnasında dikkat edilmesi ve uygulanması gerekenler.

 

A- İÇ VE DIŞ ÜNITENIN RAHAT ÇALIŞABILECEĞI BIR YERE MONTE EDILMELIDIR.
B- İÇ VE DIŞ ÜNITELERIN TERAZI KULLANARAK DÜZGÜN VE SAĞLAM BIR ŞEKILDE MONTE EDILMESI. İÇ ÜNITENIN ILK OLARAK DUVARA MONTE EDILEN SAC PLAKASININ IYI SABITLENMESI VE TERAZI DENGESINE DIKKAT EDILMESI GEREKMEKTEDIR. AKSI TAKTIRDE KLIMANIZIN IÇ ÜNITESINDEN SES GELEBILMEKTEDIR.
C- İÇ VE DIŞ ÜNITE ARASINDAKI BAKIR BORULARIN IZALASYONUNUN TAM OLARAK YAPILMASI GEREKLIDIR.
D- ELEKTRIK BESLEMESI VE KUMANDA ILETIŞIM KABLOSUNUN BAĞLANTILARININ DÜZGÜN YAPILMASI NA DIKKAT EDILMELIDIR.
E- DRENAJ TESTI YAPILMALI VE DRENAJ BORUSUNDA HERHANGI BIR TIKANIKLIK OLUP OLMADIĞI KONTROL EDILMELIDIR.
F- İLK ÇALIŞTIRMANIN ARDINDAN GAZ BASINCI ÖLÇÜLMELI VE GEREKLI ISE KLIMAYA GAZ ŞARJI YAPILMASI GEREKMEKTEDIR.

 

Her marka ve model klima cihazınızın montaj, demontaj, gaz dolumu işlemleri garantili şekilde yapılmaktadır. Klima montaj ve klima demontaj işlemleri için 0(282)653 81 09 nolu telefondan bizler ile iletişime geçebilirsiniz.